Bret Brother & La Sufrandiere

Bret Brother & La Sufrandiere

Francie - Burgundsko

Za oběma těmito vinařskými společnostmi v současnosti stojí bratři Bretové – Jean-Guillaume a Jean-Philippe.

La Soufrandière, vinařský dům ve Vinzelles v jižní části vinařské oblasti Maçon v jižním Burgundsku, patří jejich rodině od roku 1947. V té době se vinice rodiny Bretů rozkládaly pouze na ploše jediného hektaru a veškeré vypěstované a sklizené hrozny byly zpracovávány prostřednictvím družstva Vinzelles Wine Cooperative. Tak tomu bylo až do roku 2000! Ročník 2000 však byl prvním ročníkem, který byl kompletně vyroben pod značkou La Soufrandière, což byl rovněž začátek organického a biodynamic- kého „dobrodružství“, jak tomu sami bratři Jean-Guillaume a Jean-Philippe říkají. Ti se v letech 1991 až 2000 věnovali studiu vína a vinařství, aby po jejich nástupu do rodinného podniku v roce 1998 do- kázali to, co bylo jejich snem – vyrábět kvalitní vína v jižním Burgundsku s respektem k životu v půdě a k rovnováze mezi rostlinou a životním prostředím. Proto sourozenci Bretovi nepoužívají herbicidy ani syntetické pesticidy, pracují s přírodními rytmy měsíce a planet, k ošetření révy využívají infuze z rostlin a většinu prací provádí ručně.

V roce 2001 založili bratři Bretové společnost Bret Brothers se závazkem nakupovat hrozny v certifikaci bio ze starých vinic od pěstitelů v nejlepších polohách vinařské oblasti Maçon. Vybrané hrozny si sami se svým týmem sbírají a odváží k vinifikaci do La Soufrandière.

Zpracování hroznů probíhá stejně jak pro vína La Soufrandière, tak pro vína Bret Brothers. Vinifikace po- mocí přírodních kvasinek přirozeně se vyskytujících na hroznech probíhá v tradičních šesti až osmnáct let starých sudech nebo nerezových tancích. Víno zraje na kalech 11 až 17 měsíců v závislosti na daném cuvée. Při výrobě používají minimální množství siřičitanů a korek nijak chemicky neošetřují, aby mohla vína v lahvi žít svým životem.

Od roku 2006 získaly obě značky certifikaci ECOCERT a DEMETER, přičemž Bret Brothers pouze pro svá BIO vína. Avšak od roku 2019 je sto procent produkce certifikováno jako organická a biodynamická.

La Soufrandière dnes obhospodařuje 11,5 hektarů vinic osázených pouze bílou odrůdou Chardonnay ve významných oblastech Puilly-Vinzelles, Maçon-Vinzelles, Saint-Véran a Puilly-Fuissé a půl hektaru a vinic rovněž bílou a tradiční burgundskou odrůdou Aligoté.

Bret Brothers zpracovává hrozny z osmi hektarů vybraných vinic, z nichž vyrábí 14 různých cuvée. Od roku 2013 doplnili bratři své řady bílých vín o červená vína z odrůdy Gamay z oblasti Beaujolais, jež jsou typická svoji až naturální vůní.

Přestože je ve většině cuvée pouze Chardonnay, vyznačuje se každé cuvée jiným charakterem, neboť bratři Bretové si dávají záležet na tom, aby vína co nejvíce odrážela terroir – místo, kde vyrostly hrozny pro jejich výrobu.

Přihlašte se k odběru novinek

Buďte vždy v obraze