Domaine Buisson Battault

Domaine Buisson Battault

Francie - Burgundsko

Když jsme v roce 2011 poprvé ochutnali vína z rodinného vinařství Buisson Batault v městečku Mersault ležícího v srdci burgundského Côte de Beaune, byli jsme očarovaní jejich čistotou a upřímností. Stejně tak na nás působil i samotný tvůrce těchto vín – François Buisson. Ten se v roce 1985, jako nejmladší z rodiny, začal věnovat výrobě vína se svým otcem, který se vinařením zabýval již od roku 1945. Tato smysluplná spolupráce, v níž se spojily zkušenosti otce a nadšení a inovativní přístup syna, skončila v roce 2003 – otcovým odchodem do vinařského nebe.

Françoisův zápal však neutichl, ba naopak! Jeho láska k vínu a neustálá touha se zdokonalovat a vyvíjet ho vedla k výrazným změnám. Nejenže přesunul podnik do bývalého domu prarodičů, ale také investoval do materiálů pro sklizeň a vinifikaci. Těmito kroky podpořil svůj cíl vyrábět čistá a elegantní vína skvěle odrážející terroir. François totiž miluje přírodu a rozumí i měnícím se povětrnostním podmínkám. A přestože nemá certifikaci biodynamického hospodářství, přizpůsobuje práce na vinicích a ve sklepích fázím měsíce.

François dobře ví, že půda je základ. Proto jí věnuje velkou pozornost. Živí ji organickým hnojivem a nepoužívá chemické přípravky k hubení plevele. O révu pak pečuje se stejnou láskou. Jedině tak se mu může odvděčit hrozny pro výrobu elegantních vín. Ta podle něj musí být příjemná k pití, už když jsou mladá, ale zároveň nabízet skvělý potenciál pro zrání. Aby toho dosáhl, zrají jeho vína 12 měsíců v dubových sudech (ve dvaceti procentech v nových) na velkém množství kalů, aby bylo víno dobře
„vyživeno“. Vína z významných poloh leží v sudech až 16 měsíců.

Vinařství Buisson-Batault vlastní vinice v Beaune, Pommard, Puligny a především Mersault, kde obdělává čtyři vinice s označením 1er cru. Vína z těchto cru jsou výrazná v chuti i vůni a každá jiná, všechna však s typickou meursaultskou mineralitou. V portfoliu vinařství Buisson Batault lze najít rovněž základní burgundská vína z odrůd Chardonnay, Pinot noir a Aligoté, která jsou neméně elegantní.

Vzhledem k zájmu výrazně převyšující nabídku jsou vína z vinařství Buisson Batault dodávána v omezeném množství výhradním zástupcům z celého světa. Pro Českou republiku má exkluzivitu právě Degustation, s.r.o..

Přihlašte se k odběru novinek

Buďte vždy v obraze