Radikon

Radikon

Itálie - Friuli

Radikon je ve světě přírodních vín velkým pojmem. Jde totiž o vinařství, ve kterém se zrodilo první oranžové víno!

Rodinné vinařství Radikon se nachází na italsko-slovinských hranicích v obci Oslavia a hospodaří na 12 hektarech vinic rozporstírající se na svazích regionu Collio Goriziano v severoitalské oblasti Friuli. Průlomový byl rok 1980, kdy vinařství přebral Stanko Radikon a začal využívat biodynamické metody. Rodina se vždy zaměřovala na tradiční odrůdy severní Itálie, jako je Pinot Grigio, Tokai Friulano, Merlot, ale především prastará odrůda Ribolla Gialla! Stanko věřil, že v této odrůdě je mnohem víc a je neprávem opomíjena. Aby ukázal její potenciál, využil metodu svého dědečka. Tou byla týdenní macerace hroznů. Po několikaletém zkoušení se macerace protáhla na 3 měsíce ve velkých dřevěných kuželovitých nádržích – tak vzniklo v roce 1995 první „oranžové“ víno Ribolla 3791 (číslo je označení parcely). Díky dlouhé maceraci je při výrobě možné úplně vyloučit použití siřičitanů.

Po Stankovi přebral vinařství jeho syn Sasha, který pokračuje ve filosofii svého otce. Tou je dlouhá macerace hroznů na slupkách (až 4 měsíce!), několikaleté zrání ve velkých dubových sudech a následně i několik let v lahvi pro dokonalou zralost – to vše bez jakékoliv přidané síry, čiření a filtrace! Tento přístup následně dává plná, mohutná, aromatická a skvěle nazrálá vína hlavní řady „BLU“ a „COLLEZIONI“, která je nutno před podáváním dekantovat a nechat i několik hodin „prodýchat“. Vína základní řady „S“ vzešla už z rukou Sashi. Patří sem Slatnik a Sivi a liší se pouze kratší dobou macerace na slupkách. Jsou to lahodná svěží, ale přesto komplexní oranžová vína.

Pro svá vína rodina Radikon navrhla speciální lahve s úzkým hrdlem v neobvyklých formátech 0,5 l a 1 l. Podle Stanka je totiž 0,75 l pro jednoho moc a pro dva málo. V klasických formátech 0,75 l najdete pouze vína řady „S“.

Vína z Radikonu jsou prostě fascinující, osobitá, plná vůní a chutí a se skvělým potenciálem k zrání! Proto jsou na světovém trhu hodně žádána a každoročně brzy vyprodána.

Přihlašte se k odběru novinek

Buďte vždy v obraze